петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Земјотрес ја стресе Јапонија во близина на нуклеарката Фукушима

Земјотрес од 5,8 степени според Рихтеровата скала се случил утрово во морето во близина на Фукушима. Земјотресот бил почувствуван во Токио, а јапонската метеоролошка агенција објави дека нема опасност од цунами.

photo_verybig_682440

Поврзани вести

Земјотрес од 5,8 степени според Рихтеровата скала се случил утрово во морето во близина на Фукушима. Земјотресот бил почувствуван во Токио, а јапонската метеоролошка агенција објави дека нема опасност од цунами.

Земјотресот е силно почувствуван во близина на нуклеарката Фукушима, која беше уништена во катастрофалниот земјотрес во 2011 година.

Електроенергетската компанија „Тепко“ засега не пријавила никакви нови проблеми.

Земјотресот се случил утрово во 5:14 часот по локално време, на длабочина од 50 километри пред Фукушима. Последниве неколку седмици, почувствувани се неколку чести земјотреси на североистокот на јапоснкиот архипелаг.

Земјотресот кој случи на ова подрачје на 11 март 2011 година, беше со јачина од 9 степени според Рихтеровата скала. Тој предизвика и големо цунами во кое загинаа повеќе од 18 илјади луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести