сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Земјотрес ја зафати централна Кина

Земјотресот бил со интензитет од 5,1 степени според Рихтеровата скала.

zemjotres

Поврзани вести

Земјотрес со интензитет од 5,1 степени според Рихтер ја погоди автономната област Инситуциази во покраината Хубеј во централниот дел на Кина.

Епицентарот на потресот бил на пет километри длабочина.

Потресот не направил штета на браната која се наоѓа на оддалеченост од 100 километри од местото на епицентарот, а која важи за брана на која е поставена хидроелектраната со најголема инсталирана сила во светот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести