четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 53

Земјотрес од 7, 9 степени ја погоди Индонезија, постои опасност од Цунами

zemjotres-indonezija

Поврзани вести

Земјотрес од 7, 9 степени го погоди западниот брег на Индонезија, соопшти Геолошкиот институт на САД, пренесува  Би Би Си.

Засега нема информации за претрпени штети. Инаку земјотерсот се случил во 19, 49 часот по локално време. Епицентарот се наоѓа 808 километри југозападно од градот Паданг и 10 километри длабочина.

 

Поради земјотресот прогласена е опасност од цунами во Западна и Северна Суматра. Австралија исто така прогласи опасност од цунами на островите Кокос и на Божикните Острови.

 

Најчитани вести