среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Земјотрес од 8 степени на Алјаска

aljaska-zemljotres-pokrenuo-lokalni-cunami-slika-88866

Поврзани вести

Земјотрес со јачина од 8 степени според Рихтеровата скала ја погоди сојузната држава Алјаска, соопшти Американскиот геолошки институт кој издаде предупредувачки аларм за опасност од цунами.

Земјотресот се почувствувал и во западниот дел на Канада, како и на Хаваите, а епицентарот бил на длабочина од 114 километри под Алеутските острови. Засега не е јавено дека има жртви.

Подрачјето на Алјаска е прочуено по големата сеизмичка активност, па од 1900 години забележани се 12 земјотреси со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала, а најјакиот кој се случил бил во 1965 година и бил со јачина од 8,7 степени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести