среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Земјотрес од четири степени го стресе Тетово

Силен земјотрес ноќеска ги вознемири тетовци

zemjotres

Поврзани вести

Земјотрес со јачина од четири степени според Европската макросеизмичка скала 1998 ноќеска го потресе Тетово и околината.

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, со својата телеметриска мрежа на сеизмолошки станици го регистрирале потресот во 23,19 часот. Епицентарот на земјотресот се наоѓа 40 километри од Скопје и потекнува од тетотвското епицентрално подрачје.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести