среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Земјотрес регистриран во Грција

silen-zemjotres-vo-meksiko-81333

Поврзани вести

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска на грчкиот остров Кефалонија во Јонското Море.

Епицентарот на земјотресот бил во реонот на гратчето Аргостоли, каде вчера беше регистриран потрес од 4,1 степен по Рихтер.

Денешниот потрес бил на длабочина од пет километри. Нема информации за настрадани и штети.

Реонот е сеизмички активен, при што во 1953 година островот го погоди земјотрес од 7,2 степени според Рихтер.

Најчитани вести