Свет

Земјотрес со јачина 5,4 степени е регистриран во Јапонија

Земјотрес со јачина 5,4 степени е регистриран во Јапонија

Земјотрес со јачина 5,4 е регистриран во североисточниот дел на јапонскиот остров Хоншу, а е почувствуван и во главниот град Токио, пренесува „ИТАР-ТАСС“.

Не постои опасност од цунами.

Податоци за настрадани и причинета материјална штета нема. Информации за штети во нуклеарната централа „Фукушима 1“ нема.