четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Земјотрес со јачина од 6,1 степен го погоди Чиле

Земјотрес со јачина ид 6,1 степен по Рихтер, го погоди северното крајбрежје на Чиле, соопштил американскиот Центар за геолошки истражувања, наведувајќи де засега нема податоци за жртви или поголема штета.

images

Последни вести

Земјотрес со јачина ид 6,1 степен по Рихтер, го погоди северното крајбрежје на Чиле, соопштил американскиот Центар за геолошки истражувања, наведувајќи де засега нема податоци за жртви или поголема штета.

Епицентарот на потресите бил во Пацификот, околу 20 километри западно од Иквикве во Чиле, на длабочина од 35,7 километри.

Чиле е една од сеизмички најактивните земји на светот, кој се наѓа во областа на пацифичкиот „огнен прстен“, познат по честите земјотреси и ерупции на вулкани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести