Балкан

Земјотрес со сила од 4,1 степен според Рихтер ја потресе централна Грција

Земјотрес со сила од 4,1 степен според Рихтер ја потресе централна Грција

Земјотрес со јачина на ударот од 4,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа западно од градот Ламија, во централна Грција.

Вчера попладне Институтот за геодинамика во Атина регистрирал и втор потрес со истата сила, западно од градот Ламија.

Епицентарот на потресот бил во реонот меѓу Карпениси, Сперхиада и Ламија.

Нема податоци за настрадани и за разурнувања.