Свет

Земјотрес во Австралија

Земјотрес во Австралија

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтровата скала го погоди централниот дел на Австралија, соопшти Американскиот геолошки институт.

Во соопштението се наведува дека епицентарот на земјотресот што се почувствувал вчера се наоѓал на 460 километри западно од градот Елис Спрингс, на длабочина од десет километри.

Засега нема податоци за повредени или евентуална штета.