Балкан

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со послаб интензитет е евидентиран утринава на подрачјето на Бања Лука, соопштија од Сеизмичката опсерваторија на Србија.

Земјотресот кој се случил утринава бил со интензитет од 2,9 степени според Рихтер, со епицентар на подрачјето на Слатина.

Земјотресот не предизвикал штети, но се почувствувало тресење на земјата.