недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Земјотрес во БиХ, тројца загинати

zemjotres22

Последни вести

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала синоќа во 22:21 часот го потресе Тузланскиот кантон во БиХ, објави Сеизмолошкиот институт во Бања Лука. Епицентарот се наоѓал во близина на Калесија.

Жителите почувствувале силен потрес, но земјотрес со ваков интензитет може да предизвика само мало оштетување на објектите, а засега нема никакви пријави.

По земјотресот дошло до одрон во тузланскиот рудник Дубраве, при што загинаа три лица, а повреден е еден маж. Како што пренесува Avaz.ba пво моментото на земјотресот тие незаконски ископувале јагленод рудникот, по што биле затрупани со земја.

 

Најчитани вести