четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Земјотрес во Еквадор, досега две жртви

download

Поврзани вести

Најмалку две лица загинаа, додека осуммина се повредени во земјотрес со јачина од 5,1 степен по Рихтеровата скала кој е регистриран во Кито, главниот град на Еквадор.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 7,7 километриа, а епицентарот е 22,5 километри североисточно од Кито, град со 1,6 милиони жители, соопшти американскиот Инстритут за геологија.

Според информациите на локалните медиуми, во земјотресот најмалку две лица се загинати.

Од Владата соопштуваат дека пожарникарите пробуваат да извлечат луѓе од под руевините. не наведувајќи детали.

Властите ги затвориле сите патишта околку престолнината за да не се случи уште некое лизгање на земјиштето, додека пак аеродрмот во Кито, по краток прекин, продолжи со работа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести