Македонија

Земјотрес во Грција ги стресе и гевгеличани

Земјотрес во Грција ги стресе и гевгеличани

Земјотрес со магнитуда од 4,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран ноќеска околу 2,30 часот на северот од Грција.

Потресот е почувствуван и во југоисточна Македонија во делот на Гевгелија и Дојран.

Според податоците од сеизмолошките опсерватории епицентарот бил на длабочина од два километри.