петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 16

Земјотрес во Италија, најмалку 6 жртви (ФОТО+ВИДЕО)

Епицентарот бил близу градот Норча во областа Умбрија, на длабочина од 10 километри. Потресот се случил во 3:36 часот по локално време.

5italija-zemjotres

Поврзани вести

Најмалку шест луѓе загинаа во земјотрес што го погоди утрово централниот дел од Италија. Во земјотресот урнати се голем број куќи, јавуваат локални медиуми.

Епицентарот бил близу градот Норча во областа Умбрија, на длабочина од 10 километри. Потресот се случил во 3:36 часот по локално време.

Најсилно погодени се местата Акумоли, Аматриче, Поста и Арката дел Тронто, соопшти Лука Кари, претставник на противпожарна бригада, и додаде дека службата веќе испратила хеликоптери да ги проценат штетите. Изворите велат дека најгусто населените подрачја не се меѓу најпогодените.

Градоначалникот на гратчето Аматриче, Серџо Пироци изјави дека штетите се огромни.

– Половина град го нема, изјави тој за РАИ.

italija zemjotres

4italija zemjotres

3italija zemjotres

2italija zemjotres

1italija zemjotres

 

Најчитани вести