Свет

Земјотрес ја потресе Јапонија

Земјотрес ја потресе Јапонија

Земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска Јапонија, пренесува БТА.

Епицентарот е регистриран на 185 километри југоисточно од јапонските острово Иџу, соопшти американскиот геофизички институт.

Потресот бил на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за евентуални жртви или предизвикана материјална штета