Свет

Земјотрес во јужна Италија, паника меѓу населението

Земјотрес во јужна Италија, паника меѓу населението

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени го погоди јужниот дел на Италија, поради што жителите во паника ги напуштиле своите домови и истрчале на улиците, но засега нема информации за повредени или предизвикана материјална штета.

Потресот се почувствувал во густо населените градови Наполи, Исерни и Беневенто.

Италијанските служби за цивилна заштита соопштиле дека се анализираат информациите од погодените области.

Земјотресот го погоди истото рурално подрачје меѓу регионите Кампанија и Молис, каде што на 29-ти декември бил регистриран земјотрес со интензитет од 5,2 степени.