недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 19

Земјотрес во јужна Италија, паника меѓу населението

Епицентарот бил на длабочина од 14,5 километри, а се случил околу осум часот по локално време

zemjotres 1

Поврзани вести

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени го погоди јужниот дел на Италија, поради што жителите во паника ги напуштиле своите домови и истрчале на улиците, но засега нема информации за повредени или предизвикана материјална штета.

Потресот се почувствувал во густо населените градови Наполи, Исерни и Беневенто.

Италијанските служби за цивилна заштита соопштиле дека се анализираат информациите од погодените области.

Земјотресот го погоди истото рурално подрачје меѓу регионите Кампанија и Молис, каде што на 29-ти декември бил регистриран земјотрес со интензитет од 5,2 степени.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести