вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Земјотрес во Кина, еден загинат, 324 лица повредени

silen-zemjotres-vo-meksiko-81333

Последни вести

Во земјотресот со јачина од 6,4 степени соред Рихтеровата скала, кој го погоди југозападната кинеска провинција Јунан, едно лице го загубило животот, а 324 се повредени.

Епицентарот на земјотресот, кој се случил вчера, е на 163 километри северозападно од Јунџинјонг на длабочина од 10 километри.

Официјалната новинска агенција Синхуа, соопшти дека земјотресот се почувствувал и во Кунминг, престолнината на Јунан, како и неколку други градови во провинцијата.

Епицентарот е во планинскиот дел на Јунан во кој се оштетени голем број на куќи.

Државното радио соопшти дека загинале пет лица, а повеќе од 20 се повредени.

Повеќе од 1.000 спасувачи, вклучувајќи и војници, се наоѓаат на местото сместени во шатори нудејќи помош.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести