Свет

Земјотрес во Мексико

Земјотрес во Мексико

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала денеска беше регистриран во јужниот дел на Мексико.

Се уште нема информација за евентуални жртви и причинета материјална штета на тихоокеанскиот брег во мексиканската држава Чиапа.

Мексиканскиот сеизмолошки институт соопшти дека потресот е регистриран на околу 123 километри јужно од Сиудад Идалга, град на границата со Гватемала.