Свет

Земјотрес во Нова Британија

Земјотрес во Нова Британија

На островот Нова Британија на Папуа-Нова Гвинеја денеска е регистриран земјотрес со јачина од 5,9,степени според Рихтеровата скала, информира американскииот Геофизички институт, пренесе ТАСС.

Епицентарот на потресот бил на 18 километри северозападно од градот Рабаул, во кој живеат 10.000 лица.

Жариштето на земјотресот се наоѓало на длабочина од приближно 200 километри.

Засега нема информации за настрадани и за предизвикана материјална штета