Балкан

Земјотрес во регионот на Копаоник

Земјотрес во регионот на Копаоник

Земјотрес од четири степени според Рихтеровата скала го погоди синоќа во 22.49 часот регионот на планината Копаоник во Србија, соопшти Републичкиот сеизмолошки завод, јави Танјуг.

Епицентарот бил во близина на Нови Пазар, во Рашкиот округ.

Земјотреси од ваков интензитет можат да предизвикаат само мали оштетувања на објекти во епицентралната област и евентуално да го вознемират локалното население.