понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Земјотрес во сверниот дел на Косово

zemjotres-skala-1

Поврзани вести

Утрово околу 9 часот и 15 минути на подрачјето на северниот дел на Косово, почувствуван е земјотрес. Според првичните информации, земјотресот бил со мал интензитет и не предизвикал материјална штета.

Епицентарот на земјотресот бил во регионот на Косовска Митровица, соопштуваат од Сеизмолошкиот завод на Србија.

„Магнитудата била 3,3 степени според Рихтеровата скала, а интензитетот бил со јачина од четири единици, што одговара на мегнитуда од 4,5 степени според Меркалиевата скала“, велат од заводот и додаваат дека земјотрес со оваа јачина не оштетува објекти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести