Балкан

Земјотрес во Турција

Земјотрес во Турција

Земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала рано изутринава е регистриран во централниот дел на Турција.

Како што соопшти Американскиот геофизички институт, земјотресот се случил на длабочина од 10 километри под површината на земјата, со епицентар на 16 километри северозападно од градот Хекимхан во округот Малатија.

Засега нема информации за евентуални жртви или предизвикани материјални штети.