четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Земјотресите ги претвораат подземните води во злато

Brazil, Minas Gerais state, Ouro Preto, gold nugget from a mine (Gold Route, Estrada Real)

Поврзани вести

Земјотресите можат да ја претворат поземната вода во злато за неколку секунди, откриваат научниците.

Геологот и главен автор на студијата, Дион Вотерлеј, вели дека и најмал земјотрес може да ја претвори водата во злато. Но, количината злато што останува по земјотресот е многу мала, затоа што подземните води содржат само еден дел на милион од тој елемент. Пресметано е  дека луѓето до сега ископале 188.000 тони злато од земјината кора.

Иако голем дел од резервите на злато не се достапни за човекот земјотресите може да придонесат да се формираат нови резерви.

„Земјотресите со мала магнитуда се многу чести во системите со грешки, а процесот може да биде иницирачки за формирање економски депозити на злато“, вели Вотерлеј.

Со овие мали резерви кои се ослободуваат од водата, научниците објаснуваат дека слој по слој низ времето се создава доволно голема количина, но за тоа се потребни илјадници години. Резерви на злато, исто така, се формираат под вулканите под некои околности.

Речиси 10 отсто од резервите на злато во водата се заробени под овие планини.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести