понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Жените го преземаат приматот во српскиот криминал

mafija

Поврзани вести

Жените полека, но сигурно го заземаат приматот кога станува збор за српскиот криминал.

Во криминалот сè уште доминираат мажите, но неколку жени се закануваат дека ќе им ја загрозат репутацијата, открива Newsweek Serbia.

Убави, паметни, но пред се опасни

Маја Адровац, Александра Улемек и Бојана Бајрушиќ. Убави, паметни, но пред сè – опасни.

Тие се жив доказ дека жените во Србија можат да им парираат на повеќето мажи во многу криминални дејствија, па и да ги престигнат, открива српскиот неделник Newsweek во новиот број.ж

mafija1

Речиси сите куми на српската мафија биле омажени за шефови на подземјето, но некои од нив ги прифатиле споредните улоги во каналите. По смртта на своите партнери не се плашеле да ги преземат нивните бизниси.

“Можете да ме држите во затвор 40 години, но нема да ви кажам ништо”, рекла на сослушувањето Маја Адровац, осомничена за обид за убиство на бизнисменот Милан Бек.

На чаурата била пронајдена нејзина ДНК, а наводната атентаторка морала дома да го остави 5-месечното бебе за да ја изврши “задачата”. Со криминалните води е поврзан и нејзиниот сопруг Иван, кој бил доведуван во врска со Лука Бојовиќ и бандата “Пинк Пантер”.

Александра Ивановиќ била нарекувана “шефица” дури и од својот сопруг Милорад Улемек Легија, кој е осуден на 40 години затвор. Александра пред Легија била омажена со уште еден криминалец – Небојша Џорџевиќ Суч, а низ Белград кружеле информации дека Легија никогаш немало да се предаде доколку крај него била неговата сопруга.

Симбол на моќ

Криминологот Златко Николиќ за српски Kurir објаснил дека жените во српската мафија во главно биле застапени како поубавата половина на шефовите на подземјето.

“Криминалот традиционално не е женска работа. Меѓутоа, жените низ историјата избирале мажи мафијаши бидејќи претставувале симбол на моќ. Кога станувале плен на тие мажи веќе било доцна, и морале да ја играат доделената улога во семејството”, смета Николиќ.

mafija2

Уште една жена на списокот шефици на мафијата е вдовицата на Владмир Ковачевиќ Треф, Бојана Бајрушиќ, која е обвинета дека како организатор на криминална група шверцери на цигари, од 1996. до 2000. година заработила повеќе од 50 милиони марки. Регионот бил потресен од апсењето на босанската манекенка Слободанка Боба Тошиќ, која бил обвинета за низа кривични дела, од грабежи до убиства.

Широк спектар – од дрога до финансии

Ангажирањето на жени во подземјето за ликвидација е многу ретко, а обично тие пренесуваат дрога и вредни метали.

Жените во последно време се вклучени во криминални бизниси како вешти финансиски експерти.

Сведокот-соработник Миладин Сувајџиќ ја вклучил својата мајка во бизнисот, па така кај неа биле пронајдени 15 килограми хероин и многу оружје.

Миланка Голубовиќ, мајката на Кристијан Голубовиќ, била уапсена под обвинение за трговија со дрога.

Оливера Крсмановиќ е првата жена во Србија осудена на 40 години затвор, откако на таксист му пукала во тилот.

Најпознатите светски мафијашки “куми” се: Гриселда Бланко, Марија Хименес, Ендина Феликс и Ема Коронел.

Најчитани вести