вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 53

Жерар Депардје во улога на Сталин

zerar

Последни вести

Францускиот актер Жерар Депардје ќе ја толкува улогата на некогашниот советски лидер Јосиф Сталин во екранизацијата на романот „Сталиновиот кревет“.

Портпарплот на Депардје соопшти дека филмот, кој ќе биде француско-португалска копродикуција, ќе го режира актерката и режисерка Фани Ардан.

Романот „Сталиновиот кревет“, објавен во 2013 година, говори за еден млад уметник, кој добива задача да му изработи споменик на Сталин.

Депардје, кому лично рускиот претседател Владимир Путин му додели државјанство на Русија, е еден од најуспешните француски глумци, познат по голем број улоги, меѓу кои и оние на Сирано де Бержерак, Обеликс, Жан де Флорет…

Најчитани вести