сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Зголемен број на патници на македонските аеродроми во текот на летото

AerodromAleksandarVeliki1

Последни вести

Во летните месеци на аеродромите е забележано зголемување на бројот на превезени патници, споредено со истиот период во 2013 година. Имено, во овие три месеци 2014 година од двата аеродрома во Република Македонија – аеродромот „Александар Велики“ во Скопје и аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид се превезени вкупно 430.367 патници, додека во истиот период минатата година биле превезени вкупно 367.473 патници.

Најголем пораст на бројот на превезени патници е забележан во август 2014 година, кога од двата аеродрома се превезени вкупно 159.153 патници што претставува пораст од 21% во однос на истиот месец 2013 година, кога биле превезени 131.486 патници.

Според застапеноста на дестинациите по број на патници, најголемиот дел од патниците патувале за Истанбул, Виена, Цирих, Лондон, Базел, Малме и Белград.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести