понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Зголемен бројот на бегалците кои нелегално ја минуваат бугарско-српската граница

srbija-bugarija

Поврзани вести

Се зголемува бројот на бегалците кои нелегално ја минуваат границата меѓу Бугарија и Србија, јави српското електронско издание „Телеграф“. Според податоците на полицијата во Пирот во изминатата година на границата со Бугарија биле регистрирани 37 обиди за нелегално преминување од страна на бегалци. Оваа година тој број изнесува 255.

Освен преку граничниот премин „Градина“, каде што ја минуваат границата скриени во тајни прегради на камиони и и други поголеми транспортни возила, голем дел од бегалците минуваат и низ Стара Планина, која е природна граница помеѓу Бугарија и Србија. Организаторите на трансферот на бегалци добивале и до 1.000 од лице евра за да им помагаат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести