вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Зголемен бројот на работници во индустријата

Бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - декември 2013 година , во однос на периодот јануари - декември 2012 година, бележи пораст од 1,1 отсто

rabotnici vo industrija

Поврзани вести

Бројот на работниците во индустријата во декември минатата година, во однос на истиот период лани, бележи пораст од 2,5 отсто, покжауваат податоците на Државниот завод за статистика.

Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во декември 2013 година, во однос на декември 2012 година, бележи опаѓање од 0,2 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од  три отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација е на исто ниво.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во декември 2013 година, во однос на декември 2012 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија
за 2,7 отсто, Tрајни производи за широка потрошувачка за 7,2 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 3,1 отсто , опаѓање бележи кај Енергија за 0,9 отсто, додека кај Капитални производи индексот е на исто ниво.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести