сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Зголемен интересот за купување на дрва од ЈП „Македонски шуми“

5D6F0FFA4EC6274F9E5BD73B483BE3D7

Поврзани вести

По намалувањето на цената на огревните дрва од страна на Владата за 10 отсто за сите граѓани и 15 отсто за социјално загрозените семејства, зголемен е интересот за набавка на огревни дрва, велат во складот на Шумското стопанство „Бабуна“ од Велес кој е во рамки на ЈП „Македонски шуми“.

Со одлука на Владата од почетокот на месецов намалена е цената на огревното дрво – бука од 2.370 на 2.134 денари за сите граѓани и 2.050 денари за метар кубен дрва за социјално загрозените семејства, а кои за тоа треба да донесат потврда од Центарот за социјална работа, информира.

„Моментално располагаме со 50-60 метри кубни дрва –бука, а согласно потребите на граѓаните, складот ќе се дополни и со нови количества на дрва. Огревните дрва ги носиме од нашите сечи во Велешко: од реонот на шумите околу селата Мокрени, Оморани, Јаболчиште и други места со шума, а со кои стопанисува ШС „Бабуна“ од Велес“, потенцира Петрушев.

Тој вели дека во складот има и поголеми количини на огревно дрво даб за кој цената е без попуст и изнесува 2453 денари. Граѓаните со огревно дрво и даб и бука воедно можат да се снабдат по исплатата на четири до пет рати, а по основ на склучен договор на велешките фирми и претпријатија, а што секоја година го прават со ШС „Бабуна“. Испораката на огревно дрво се врши по исплата на сите рати,информира Петрушев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести