понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Зголемен откупот и продажбата на земјоделски производи во ноември

Пораст на вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи

zemjodelstvo

Поврзани вести

Вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи во ноември оваа година изнесува една милијарда 637 милиони 305 илјади денари, односно зголемување од 12,3 отсто, во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 18,2 отсто, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е намалена за 3,2 отсто

Зголемување на вредноста на откупените и на продадените земјоделски производи се забележува кај: житата, фуражните
растенија, овошјето и грозјето, млекото, млечните производи и рибата, додека, пак, намалување се забележува кај:
индустриските растенија, зеленчукот, алкохолните пијалаци, добитокот и живината и јајцата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести