петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Зголемен прометот во индустријата

industrija-500

Поврзани вести

Прометот во индустријата во мај годинава во однос на мај лани е зголемен за 9,5 проценти. Во првите пет месеци од годинава, во однос на истиот период лани прометот во индустријата бележи пораст од од 9,9 проценти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во мај споредено со април годинава статистика евидентира пораст на прометот во индустријата за 0,9 проценти.

На домашниот пазар прометот во индустријата во мај годинава споредено со мај лани бележи пораст за 3,6 проценти, а на странски пазари од 11,8 процент.

Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот рударство и вадење камен во мај оваа година во однос на мај лани бележи опаѓање од 28,4 проценти, а во преработувачката индустрија пораст од 12 проценти.

Според главните индустриски групи, прометот бележи пораст кај капиталните производи за 32,9 проценти и нетрајни производи за широка потрошувачка за 7,3 проценти, а опаѓање кај енергија за 97,5 проценти, интермедијарни производи, освен енергија за 3,5 проценти и трајни производи за широка потрошувачка за 0,1 проценти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести