Македонија

Зголемена фреквенција на граничниот премин Табановце

Зголемена фреквенција на граничниот премин Табановце

На граничниот премина Табановце има зголемена фреквенција на возила на излез од државата се чека до 15 минути.

На останатите гранични премини нема подолги задржувања за влез и за излез.

Сообраќајот на државните патишта во Македонија се одвива по суви коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, каде е можна почеста појава на одрони.

На патниот правец Кичево-Охрид во близина на Ботун поради изведување на градежни работи на пат, сообраќајот се одвива наизменично регулиран со семафори.

Од влезот до излезот на Кичево се изведува надградба на асфалтна подлога.

На патниот правец А1 Гевгелија-Скопје од надвозникот кај клучка Велес до наплатната станица Отовица се изведуваат работи на мостовите, а сообраќајот по тие мостови се одвива по една сообраќајна лента.

На патот Фурка-Дојран, се изведуваат градежно-асфалтерски работи, а поставена е соодветна патна сигнализација.

На патниот правец Велес-Штип се врши реконструкција и рехабилитација од депонијата Велес до с.Лозово.