среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Зголемена побарувачката за кредитирање во третиот квартал

denari-pari

Последни вести

Резултатите од Анкетата за кредитната активност на банките во земјава во третото тримесечие спроведена од Народната банка на Република Македонија во септември 2014 година, во која се опфатени 14 банки покажува дека кредитирањето и на населението и на претпријатијата во третиот квартал од годинава забележало пораст.

Побарувачката за кредити, исто така, била поголема,  а условите за кредитирање биле олеснети.

Според одговорите во анкетата, побарувачката кај прептријатијата е поттикната од потребата за инвестиции во основен капитал и во залихи и обртен капитал, како и преструктурирање на долгот. Четириесет и четири проценти од банките оценуваат дека инвестициите во основни средства делумно придонесуваат за раст на побарувачката, а помал број банки укажуваат дека влијаело преструктуирањето на долгот.

Според банките, условите биле повеќе олеснети за кредити одобрени кај големите претпријатија. Олеснувањата се однесуваат на каматната стапка и големината на заемот.

Како фактори кои влијаеле врз условите за одобрување на кредитите на претпријатијата, банките ги навеле очекувањата за вкупната економска активност, перспективата на гранката на која припаѓа претпријатието, како и ризикот од неизвршувње на обезбедувањето.

Во анкетата банките наведуваат дека се олеснети условите и за кредитите за населението, кои бележат умерено зголемување. Најголемо влијание врз зголемената побарувачка на станбени и потрошувачки кредити имала довербата на потрошувачите.

Во четвртото тримесечје банките очекувааат олеснување на кредитните услови и зголемена побарувачка за што се изјасниле 45 проценти од банките. Двојно е зголемен и бројот на банките кои очекуваат зголемување на побарувачката за станбени и потрошувачки кредити од 31 на 59,6 проценти и од 27 на 63 проценти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести