петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Зголемување на бројот на деца во детските градинки

gradinka

Поврзани вести

Вкупниот број на деца во детските градинки е 29.113, што е зголемување за 8,3 отсто во однос на 2012-та година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Со годишните извештаи се опфатени 55 јавни и чети приватни установи за згрижување и воспитание на деца- детски градинки.

Овие установи обезбедуваат здравствена заштита, исхрана и дневен престој на децата во согласност со нивните
развојни потреби на возраст до 6 години, во повеќе групи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести