сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи за 7,8 отсто

ovo

Последни вести

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 5,9 проценти, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 10,6 проценти.

Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај житата, фуражните растенија, грозјето, живината и јајцата, млекото, млечните производи и рибата, а намалување кај индустриските и градинарските растенија, овошјето, алкохолните пијалоци и добитокот, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести