понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи

Порастот е за над 47 отсто

zelencuk

Поврзани вести

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во јануари оваа година изнесува една милијарда 321 милиони 155 илјади денари што претставува зголемување од 47,2 отсто во споредба со истиот период лани, покжауваат податоците на Државниот завод за статистика.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 54,4 отсто, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е зголемена за 12,7 отсто.

Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се бележи кај индустриските растенија,
алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата, млекото и млечните производи и рибата, а намалување на
вредноста е забележано кај житата, зеленчукот, фуражните растенија и грозјето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести