четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Зголемување на платите и за вработените во МВР

Платите на вработените во МВР етапно ќе се усогласуваат со платите на вработените во државната администрација

policija1-630x420

Поврзани вести

Дел од новите мерки кои денеска ги презентираше премиерот Никола Груевски пред претставниците на синдикатите беше и етапното усогласување на платите на вработените во Министерството за внатрешни работи со оние од државната администрација.

„Владата во соработка со Синдикатот за надминување на овој предизвик ќе изработи повеќегодишна стратегија за усогласување на основната плата во МВР со основната плата во јавната администрација“, рече Груевски.

Според него, со тоа ќе се обезбеди етапно усогласување на структурата на платите во МВР за да бидат слични со основната плата во државната администрација и платите на другите полициски служби со земјите во регионот.

Тоа, како што објасни премиерот, ќе се постигне преку корекција на плата, пред се’ давајќи приоритет на ниските плати, стандардизација на разликата на плати и признавање на посебната улога на МВР во општеството поради ризиците, функциите кои ги врши и специфичните задачи во кои не се вклучени други претставници на јавната администрација.

Груевски во својот говор истакна голем број проекти и мерки преземени во  делот на работничките права, реформа на пензискиот фонд, образованието, културата, здравството, одбраната и безбедноста…

На крајот од својот говор, премиерот нагласи дека тој и Владата ќе продолжат да работат во соработка со синдикатите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести