понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Жан Клод Јункер би можел да го наследи Баросо

Јункер најверојатно ќе ја наследи позијата на актуелниот претседател на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо

junker

Поврзани вести

Премиерот на Луксембург, Жан Клод Јункер, ќе биде кандидат на Европската народна партија за претседател на Европската комисија по пролетните избори во ЕУ, пишува бриселскиот портал „ЕУ обезрвер“.

Тој ќе се кандидира во име на најбројната пратеничка група во Европскиот парламент и веќе обезбеди поддршка од германската канцеларка Ангела Меркел, чија партија е дел од умерено десничарската група.

Најголемиот противник на Јункер ќе биде социјалдемократот Мартин Шулц, актуелен претседател на ЕП, а во трка е и Белгиецот Ги Верхофштат, шефот на либералите и Скал Келер од партијата на Зелените.

Изборите во Европскиот парламент ќе се одржат во мај, откако шефовите на земјите членки, по неформалните консултации, ќе го предложат наследникот на Жозе Мануел Баросо, на кого му истекува мандатот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести