четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Жан Клод Јункер е нов претседател на Европската комисија

Од вкупно 751 европартеници, во денешното тајно гласање зедоа учество 729 европратеници. За Жан Клод Јункер гласаа 422 европртеници, 250 беа против, а 47 гласачки ливчиња биле неважечки или воздржани.

junker

Последни вести

Поранешниот луксембуршки премиер Жан Клод Јункер е избран за претседател на Европската комисија, откако го доби потребното мнозинство во Европскиот парламент, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Од вкупно 751 европартеници, во денешното тајно гласање зедоа учество 729 европратеници. За Жан Клод Јункер гласаа 422 европртеници, 250 беа против, а 47 гласачки ливчиња биле неважечки или воздржани.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести