вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

ЖДРЕПКА за Лигата на Европа: Крсте Велковски против Мехенгладбах

dvojki-za-LE

Поврзани вести

Репрезентативниот напаѓач Крсте Велкоски со својот ФК Сараево ќе игра против германскиот бундеслигаш Борусија Мехенгладбах во последната четврто квалификациско коло од Лигата на Европа за пласман во групната фаза од ова натпреварување.

Сараево го доби еден од најтешките можни противници, но и извонредна шанса за докажување на својот квалитет преку кој стигнаа до можноста да се изборат за историски прв настап во групите на едно европско натпреварување.

Од останатите македонски интернационалци, Адис Јаховиќ со Ријека ќе се соочи со молдавскиот Шериф Тираспол, додека новопечениот репрезентативец Бесарт Абдурахими, кој пред два дена потпиша со белгиски Локерен, ќе игра против англиски Хал.

Новиот македонски репрезентативец, Аријан Адеми со Динамо Загреб ќе се соочи со романскиот Петролул.

Првите натпревар од плеј-оф рундата за Лигата на Европа се играат на 21.август а реваншите се седум дена подоцна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести