недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Железничката станица се реновира со полна пареа

zel3a

Последни вести

Подигнување на нивото на пероните, реконструкција на внатрешноста, поставување на лифтови, нови информативни табли и инсталирање на фотонапонски панели на покривот – ова се најважните сегменти на проектот за реконструкција на главната железничка станица во Скопје, кој треба да заврши до 15 април наредната година.

Најголем дел, односно 85 отсто, од потребните 2,5 милиони евра се обезбедени од европските ИПА фондови, додека преостанатите 15 отсто ќе ги покрие државниот буџет.

Проектот го изработи холандски „Гронтмеј“ (Grontmij), изведувачи на градежните работи се домашните „Инком Инженеринг“, „Бонор Инженеринг“ и „Глобоцки“, а надзорот го врши италијанската „АРС Проџети“ (ARS Progetti SpA), објавува порталот за градежништво Build.mk.

zel1

zel2

zel4

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести