сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Железничкиот сообраќај се уште во прекин по судирот на два возови на пругата Скопје – Велес

Директорот на МЖ Транспорт, Оливер Дерковски вели дека сообраќајот на пругата Скопје - Велес се уште е во прекин поради синоќешниот судир на два воза

vozovi

Поврзани вести

Железничкиот сообраќај се уште е во прекин по синоќешниот судaр на товарен и патнички воз на пругата Скопје – Велес, но се работи на  нормализирање на сообраќајот, вели за МИА директорот на МЖ  Транспорт, Оливер Деркоски.

Според Деркоски, во несреќата со мали повреди се здобил кондуктерот од патничкиот воз, кој е пренесен на скопските клиники, каде на преглед е упатен и машиновозачот, согласно безбедносните процедури. Нема повредени патници и за сите е органиизран превоз со автобус до крајната дестинација.

Товарниот и патничкиот воз, појаснува Дерковски, се движеле еден зад друг кога дошло до сударот. Притоа од пругата излетал последниот товарен вагон, а уште три товарни вагони, како и патничката локомотива се малку изместени. Нема големи оштетувања и се работи на оспособување на пругата од страна ан МЖ Инфратсруктура.

Според првичните сознанија, најверојатно причина за несреќата е човечки фактор, но треба да се почека на завршување  на истрагата. Веднаш е проверена сигнализацијата  и е утврдено дека е во ред, посочува Деркоски.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести