петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Жена се породи на паркинг во Скопје

bebe

Последни вести

Триесетгодишна жена се породи на паркинг во Скопје. Утринава околу 10 часот на паркингот во близина на маркетот Бриколаж спроти Кванташки пазар родила живо женско дете, дознава zdravstvo24.mk од сведок на несекојдневниот настан.

Веднаш била повикана Брза помош. Екипата стигнала навреме за да ја пресечат папочната врвца и да им укажат помош на родилката и новороденчето да не добијат инфекции. Со амбулантно возило мајката и бебето биле пренесени на скопските клиники. Жената била примена на Клиниката за гинекологија, а бебето е хоспитализирано на Детската клиника, потврдуваат за zdravstvo24 од Итната медицинска помош.

Од службата додаваат дека на повикот за породување во близина на маркетот Bricolage екипата стигнала за неколку минути и покрај тоа што во истовреме имало неколку повици за итни случаи. Инаку жената имала уште пет деца, ова и било шеста рожба. За две години ова е трето породување на улица и на паркинг во кој асистираат екипи на Брзата помош, пишува zdravstvo24.mk

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести