понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Жена се жалела на болки на коленото, лекарите шокирани од снимката

И на лекарите име тешко да ја протолкуваат ренгенската снимка со иглички во колено, а жената не може да оди на магнетна резонанца, бидејќи магнетите на скенерот можат да предизвикаат движење на игличките и да ја оштетат артеријата.

koleno

Поврзани вести

Лекарите од Јужна Кореја биле шокирани кога на снимката на ренген воочиле зошто 65 годишната жена ја боли коленото. Како што покажала снимката, таа во коленото имала стотина ситни златни игли кои се користат во акупунктура, пишува „Дејли мејл“.

Се смета дека стручњакот за акупунктура кој ја третирал жената по дијагнозата остеоартритис, немарно ги оставил за да и ги ублажат болките во коленото. И покрај тоа што земала лекови, жената и понатаму чувствувала болка, па започнала третмани со акупунктура, на кои одела најмалку еднаш неделно.
Терапијата со акупунктура подразбира користење на иглички заради стимулирање на различните делови на телото или олеснување на болката.

Лекарите сметаат дека во случаjот со оваа Јужнокорејка, игличките намерно се оставени во коленото за да обезбедат постојанат стимулација по завршување на третманот. Но, многу стручњаци истакнуваат дека оставањето на страни тела во нечиј организам не е добро, бидејќи може да додведе до оток и инфекција.

И на лекарите име тешко да ја протолкуваат ренгенската снимка со иглички во колено, а жената не може да оди на магнетна резонанца, бидејќи магнетите на скенерот можат да предизвикаат движење на игличките и да ја оштетат артеријата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести