сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Жереми Менез призна дека од ПСЖ си заминал поради Ибра

menez

Поврзани вести

Жереми Менез призна дека бил приморан да го напушти ПСЖ откако станало јасно дека ќе мора да се натпреварува со Златан Ибрахимовиќ за место во стартниот состав.

Дваесет и седумгодишниот Французин пристигна во тимот на Милан ова лето откако стана вишок на “Паркот на Принцовите” покрај Ибрахимовиќ, Кавани и Моура.

Менез, кој во ПСЖ пристигна од Рома во 2011, верува дека имал цврсто партнерство на теренот со Ибра, но со менувањето на системот на игра, бил немоќен да го зачува своето место во тимот.

“На почетокот, кога Ибрахимовиќ пристигна, двајцата игравме во нападот и функциониравме одлично. Како и да е, кога играш во систем во кој треба да се натпреваруваш со Швеѓанецот, веднаш станува напорно. Нема да се преправам дека можам да се натпреварувам со него”.

Менез, кој има над 100 настапи во дресот на ПСЖ, исто така нагласи дека сугестиите кои го омаловажуваат неговиот престој во главниот град на Франција не се фер.

“Мислам дека не е фер да се каже дека не сум постигнал ништо во Париз. Таму ги освоив првите трофеи, моите први две сезони беа доста задоволувачки. Никој неможе да ги избрише тие сезони”.

“Среќен сум што имав прилика да настапувам за тимот на ПСЖ. Како и да е, за мене почна нова авантура”.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести