вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Жешко време вчера прдизвика 6 мозочни удари

M4034S-4211

Последни вести

Наглото зголемување на температурите во текот на вчерашниот ден го направија своето. Скопската брза помош само вчера интервенирала кај 6 мозочни удари, 6 сообраќајни несреќи, 2 инфаркта како и 4 колапси кои биле во домашни услови, пишува zdravstvo24.mk.

Како што информираат за zdravstvo24.mk, нема зголемен број на повици на бројот 194. Вчера имало 78, но има промена во содржината на интервенциите.

Денеска, пак, до 14 часот службите интервенирале кај 2 колапси од кои еден бил на јавно место, а другиот во домашни услови. Имајќи ги во предвид најавите од синоптичарите за пеколни денови, лекарите уште еднаш со апел до граѓаните да ги почитуваат препораките од здравствените работници.

Никако движење надвор во периодот од 11 до 17 часот, многу течности и носење на лесна облека.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести