вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Жестоки борби во Славјанск – 4 мртви, 30 ранети

slavjansk

Последни вести

Жестоки борби се водат во украинскиот град Славјанск и во неговата околија, во Доњецката област, во кои загинале четири лица, а околу 30 се ранети.

Според информација, која ја објави украинската новинска агенција УНИАН, во борбите загинале четворица припадници на министерството за внатрешни работи на Украина.

Исто така и 30-те ранети се припадници на украинските безбедносни сили.

„Тактиката на напаѓачите, е да се заштитат со жив штит од локалното цивилно население. Освен тоа, местните жители соопштуваат дека напаѓачите им ги палат домовите и пукаат во нив. Има жертви и меѓу локалното население. Борбите продолжуваат со несмален интензитет“, наведено било во информацијата до јавноста од прес-центарот на МВР на Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести