сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Жестоки судири на Тајланд, најмалку три жртви

Демонстрациите на Тајланд траат од ноември минатата година

Thailand Politics

Поврзани вести

Во судирите на тајландската полиција и демонстрантите во Бангкок загинаа три лица, меѓу кои и еден полицаец, 60 лица се повредени, додека стотина лица се уапсени.

Тамошната полиција денеска започна голема акција со цел да ги неутрализира демонстрантите кои протестираат од ноември минатата година, а под блокада ја држат владината зграда како и  неколку места во централниот и северниот дел на престолнината.

Според податоците на полицијата и медицинскиот персонал, загинал еден цивил, кој е застрелан во глава, како и еден полицаец кој е погоден во градите.

Се’ уште не е јасно која е третата жртва.

Во акцијата учествувале околу 15.000 полицајци, а демонстрантите бараат оставка од премиерката. Полицијата засега ги растерала демонстрантите од едно од вкупно пет места кои што ги зазеле.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести