сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Жителите на Косово до 24 мај можат да проверат дали ги има во избирачкиот список

Пред почетокот на парламентарните избори на Косово, кои се закажани за 8-ми јуни оваа година, жителите на Косово треба да проверат до 24 мај, дали ги има на избирачкиот список, соопшти денеска Општинската изборна комисија во Северна Косовска Митровица.

Church_in_Northern_Kosovska_Mitrovica,_Kosovo

Поврзани вести

Пред почетокот на парламентарните избори на Косово, кои се закажани за 8-ми јуни оваа година, жителите на Косово треба да проверат до 24 мај, дали ги има на избирачкиот список, соопшти денеска Општинската изборна комисија во Северна Косовска Митровица.

Оттаму додаваат дека проверката се врши во општинската зграда.

На претстојните парламетарни избори во Косово, ќе учествуваат 31 политички субјект, од кои 9 се алабански, 6 бошњачки, 5 српски, 3 ромски, две турски, и по една горанска, ашкалијска и египедска.

Од пријавените 19 се политчки партии, седум се граѓански инцијативи, четири се коалиции и еден е независен кандидат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести